Výběr tábora v horách

Výběr tábora

Tábor musíte začít vybírat dostatečně brzy – nejprve se podívejte do mapy a zjistěte, v jakých místech nejspíš najdete dostatek rovného místa a tekoucí vodu. V horách je obvykle dostatek možností, kde postavit stan.

Měli byste se pokusit najít místo chránění před větrem, např. za malým kopcem, velkým kamenem nebo přírodní nerovností, terénní vlnou. Vyhněte se ale stavění stanu v dolíku. Pokud začne pršet, probudíte se v bazénku plném vody. Když stavíte stan, pamatujte, že je dobré větru vystavit kratší stěny a vchod umístit na straně odvrácené od větru. Pořádně připevněte všechny kolíky a napněte všechny dopínací šňůry, aby stan neuletěl. I když je teplý večer – nedá se říci, že počasí vydrží po celou noc.

Vyhněte se kalužím a mokřinám

Ujistěte se, že jste se vyhnuli kalužím a mokřinám. Pokud stavíte stan na písku nebo na štěrku, při dešti se bude voda vždycky odtékat. Probuzení malým potůčkem, který si razí cestu středem stanu, také nepatří mezi nejpříjemnější.

Poohlédněte se po tekoucí vodě

Jakmile jste postavili stan, budete potřebovat přístup k vodě – na pití, vaření, umývání nádobí a hygienu. Pokuste se vždy najít tábor blízko vody.

Krásný výhled

Do přírody se člověk nejčastěji vypraví, aby se kochal. Měli byste tedy najít pro stan takové místo, kde budete mít dobrý výhled nebo dostatek ranního slunce. Vždycky si ale pamatujte, že nejdůležitější je dobře chráněné místo. Ze stanu můžete popojít pár metrů, abyste se najedli a mohli se těšit pohledem na krajinu nebo se vyhřívat ve slunci.

Hygiena

S otázkou osobní hygieny souvisí i konání potřeby. V takovém případě volte místo, které je dostatečně daleko od stezky i od stanu. Je vhodné vše, co po sobě v přírodě zanecháte, schovat.

Odpadky

Ukliďte po sobě a nenechávejte na tábořišti žádné odpadky, patří to k dobrému vychování. Odpadky můžete vyhodit na nejbližším odpočívadle nebo u chaty, které mají pro tyto účely kontejnery.

Pokračujte zde:

Balení na výpravy

Lehký batoh

Váření v přírodě

Turistické boty

0 ks
Košík 0
0 ks