Vy a váš spacák

Tipy pro spaní ve spacáku

Spací pytel vás udržuje v teple tím, že zabraňuje úniku vzduchu, a tedy i tepla. Můžeme říci, že zdrojem tepla není spacák, ale vy samotní. Vaše tělo ohřívá vzduch, který je spacím pytlem zadržován uvnitř. Vrstva teplého vzduchu poté funguje jako bariéra chránící vaše tělo před chladem. Dvě vrstvy látky tvořící spacák jsou vyplněny peřím nebo umělým vláknem tak, aby se zvýšily izolační vlastnosti spacáku. Z těchto důvodů je tedy otázka, jak „teplý“ je ten který spacák, nesprávná. Všechny spacáky jsou stejné, liší se pouze jejich izolační vlastnosti, které je činí více či méně kvalitními.

6 tipů pro dobré spaní ve spacáku

1) Základním aspektem dobrého spánku je kvalitní podložka na spaní. Vaše tělo vlastní vahou stlačuje stěnu spacího pytle a tím i vrstvu izolace, která tak ztrácí své vlastnosti. Z tohoto důvodu je nutné mít dobrou podložku na spaní. Pokud kempujete v zimě, používejte podložky dvě.

2) Pro pocit většího tepla je dobré se před spaním ve spacáku najíst. Proces trávení způsobí, že vaše tělo bude vydávat více energie a tedy i tělesného tepla.

3) Suchá vrstva oblečení, čepice a ponožky jsou pro spaní velmi důležité během studených nocí.

4) Pokud je to možné, vyberte si spacák s dvojitým zipem. Díky zipům můžete spací pytel přizpůsobit vašemu pohodlí, například nebudete muset spát s pažemi podél těla.

5) Pro zahřátí si můžete do spacáku dát láhev s horkou vodou. Nejenže vás udrží v teple, ale také ji v případě žízně v noci snadno najdete.

6) Vak na spacák vyplňte měkkým oblečením a máte vynikající polštář.

Funkčnost spacího pytle

Existuje několik faktorů, které ovlivňují individuální pocit tepla či zimy. Tyto faktory mají fyziologický charakter a ovlivňují schopnost našeho těla zahřát se. Spacák samotný teplo nevytváří, zdrojem tepla jsme my sami.

Věk – Čím jsme starší, tím těžší pro nás může být se ve spacáku zahřát. Je obecnou pravdou, že mladí lidé nejsou tolik zimomřiví.

Pohlaví – Muži a ženy mají rozdílné vnímání tepla a zimy. Ženy jsou více vnímavé k pocitu chladu.

Tělesná konstituce – Štíhlé ženě měřící 150 cm bude spacák „sedět“ jinak než urostlému muži měřícímu 180 cm. Tělesná konstituce má tedy vliv na váš individuální pocit tepla či chladu.

Tělesná hmotnost – Každý člověk má pod kůží tenkou vrstvu tuku, která nás izoluje a chrání před chladem. Čím je tělo objemnější, tím větší je povrch těla vytvářející teplo. Tepelné ztráty jsou tedy menší.

Jídlo a voda – Pokud během dne dodržujete pitný režim a přijímáte potraviny, bude to mít vliv i na kvalitu spánku. Pokud jste hladoví a dehydrovaní, bude pro vaše tělo mnohem těžší nepodlehnout chladu.

Celkový zdravotní stav – Některé zdravotní potíže vás mohou činit více náchylnými k chladu, například problémy s krevním oběhem.

Pokračujte zde:

Jak si vybrat spacák

Peří nebo umělé vlákno?

Spací pytle Fjällräven

 

 

 

 

 

 

0 ks
Košík 0
0 ks