Užitečné rady

Kontrolní seznam

Pobyt v zimní přírodě vyžaduje zodpovědný a uvážlivý přístup. Podmínky se mohou velice rychle změnit. Ujistěte se, že jste svou výpravu naplánovali opravdu dobře. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci.

Předtím, než vyrazíte

Zjistěte, jaká je předpověď počasí na příštích několik dní. Důležitá je teplota, vítr, vlhkost vzduchu.

Ujistěte se, že pro dané počasí máte vhodné oblečení a v dobrém stavu.

Zkontrolujte množství jídla, vody a možnosti k odpočinku.

Před počátkem výpravy si celou trasu naplánujte pomocí mapy.

Nikdy se nepohybujte v oblastech lavinového nebezpečí.

Zjistěte, jestli v oblasti žijí nějací stálí obyvatelé, kteří by vám v případě potřeby mohli pomoci.

Zanechte někomu (třeba sousedovi) zprávu o tom, kam se chystáte a kdy se plánujete vrátit.

Jakmile se z túry vrátíte, opět to oznamte. Některá informační centra si vedou evidenci lidí pohybujících se v terénu, nezapomeňte jim tedy potvrdit, že jste v pořádku zpět.

Během výpravy

Tempo přizpůsobujte aktuálnímu počasí.

Je vám horko a potíte se? Je vám zima? Proveďte příslušné změny tak, abyste se cítili pohodlně.

Své oblečení přizpůsobte podmínkám.

Kontrolujte zdravotní stav lidí kolem sebe.

Pravidelně pijte teplé nápoje.

Pokud se radikálně zhorší počasí, vraťte se nebo vyhledejte přístřešek.

Podchlazení

K podchlazení dochází, když tělo není schopné udržet svou normální teplotu. Mezi příznaky podchlazení patří postupné zhoršení fyzické i psychické kondice. Podchlazení je jedním z největších nebezpečí, které vás na zimní či polární výpravě mohou potkat.

Podchlazený člověk potřebuje maximální pozornost a péči. Při podchlazení je vaše tělesná teplota výrazně nižší než za normálních podmínek. Lidské tělo je extrémně citlivé na výkyvy tělesné teploty. Tělesná teplota zdravého člověka se v klidovém stavu pohybuje okolo 36,5 °C. Již při 35°C se naše tělo začíná nekontrolovaně chvět a naše koncentrace a schopnost racionálně myslet se zhoršuje. Nikdy ve mrazivém počasí nepřeceňujte vaši schopnost soustředit se. Je nutné, abyste na sebe ve skupině navzájem dávali pozor a včas zaznamenali znaky podchlazení u některého z členů výpravy.

Podchlazení je velmi zrádné i v tom, že postupem času se chvění těla úplně zastaví. V tomto stádiu už je člověk naprosto apatický a není schopen se o sebe sám postarat. Ztrácí schopnost jasně myslet a na otázky neodpovídá souvisle. Ošetření lékařem je naprosto nezbytné.

Vážné podchlazení nastává, pokud teplota klesne pod 32 °C. Člověk ztrácí vědomí a má potíže s dýcháním. Bývá těžké nahmatat srdeční puls.

Je důležité si uvědomit, že nemáte odpovědnost pouze za sebe, ale i za další členy výpravy. Proto navzájem spolupracujte a kontrolujte, že všichni dodržují pitný režim, přijímají dostatek potravin a přizpůsobují své oblečení aktuálnímu počasí.

Regulace teploty našeho těla

Lidské tělo má pozoruhodnou schopnost regulovat svou vnitřní teplotu. Přesto musíte být velmi opatrní při výpravách v zimním období. Rádi bychom zvýšili vaši bezpečnost tím, že se s vámi podělíme o naše znalosti a zkušenosti.

Naše tělo potřebuje pro své správné fungování stálou, poměrně vysokou teplotu. Na změny klimatu reagujeme dvěma způsoby:

Vědomou reakcí na chlad je obléknutí další vrstvy oblečení nebo rozhýbání svalů. Automatickou reakcí našeho těla je změna oběhu krve, při níž jsou pokožka, ruce a nohy méně zásobovány krví.

Krevní oběh je soustředěn na dvě oblasti – dutina břišní a hlava. Při pohybu ve mrazivém počasí mějte vždy na hlavě čepici, i při spaní ve spacáku. Naše tělo totiž ztrácí více než 50 procent své tělesné teploty skrze hlavu, a to i když je v klidu. Při zátěži jsou tepelné ztráty ještě větší. Je to proto, že na hlavě krev proudí těsně pod kůží. Navíc v oblasti hlavy nefunguje přirozená reakce žil na chlad – smršťování, které vyšle do mozku signál, a my začneme cítit chlad. Drobné žilky rozvádějící na krev hlavě se v chladu nesmršťují. Automatická reakce našeho těla na chlad je pocit studených rukou a nohou. To je první ukazatel toho, že se vaše tělo ochlazuje.

Zimnice a chvění těla je další fyziologickou reakcí těla na pokles teploty. Zimnici způsobují nekontrolovatelné stahy svalů za účelem produkce tepla, což je vážným signálem toho, že naše tělo začíná být podchlazené. Pokud máte zimnici, je velice náročné přimět svaly k normálnímu výkonu. V případě, že se chvění těla stupňuje a tělo se začne třást, je to známkou již velmi vážné situace. Tělo se již nachází ve stadiu podchlazení a pro zvládnutí této situace bude třeba pomoci dalšího člověka.

Jak vnímáme chlad

Na severní polokouli běžně začíná zimní období v listopadu a trvá do dubna. V severních oblastech se zimní období vyznačuje nízkými teplotami mezi -15 a -40 °C a velmi nízkou vlhkostí vzduchu. Je velice důležité vědět, jak se v takových podmínkách chovat, abychom neohrozili své zdraví a bezpečnost.

Jak vnímáme chlad a jak nás ovlivňuje

Nahé lidské tělo funguje nejlépe při teplotě okolo 20-25°C. Chladné počasí je tedy podle této definice jakákoliv teplota pod 20°C. Skutečným nepřítelem je však voda. Mokrá kůže velice rychle odvádí teplo z našeho těla. Proto je nutné se pečlivě vyhýbat přehřátí, sněhu i dešti, hlavně v zimním období, kdy jsme chladnému počasí vystaveni nejvíce.

Vylučování potu je přirozenou reakcí těla při přehřívání. Pocením spotřebováváme mnoho energie, která odvádí přebytečné teplo. Tento proces je neškodný při sportu nebo při pohybu v teplé místnosti, ale v zimě může být mokré oblečení životu nebezpečné. Proto je nutné přizpůsobit tempo pochodu a vaše oblečení tak, abyste co nejvíce zamezili pocení.

Snažte se na výpravě do zimní přírody dělat pravidelné přestávky, během kterých své oblečení přizpůsobíte aktuální situaci.

Rozepněte svou bundu u krku.

Sundejte si rukavice.

Na chvíli si sundejte čepici nebo klobouk.

Pootevřete ventilační zipy.

Základním pravidlem v zimním počasí je vždy zůstat v suchu!

Hygiena

I když se osobní hygiena může na zimní výpravě zdát obtížně proveditelná, je velmi důležité ji nezanedbávat. Když se zpotíte, kožní bakterie na vašem těle mají hojný přísun živin. Zvýšené množství bakterií může negativně ovlivnit stav vaší kůže i vaši odolnost vůči vnějším vlivům. Častým problémem při nedostatečné hygieně je vyrážka a svědění.

Zde je několik tipů, jak dodržovat osobní hygienu:

Po toaletě si vždy myjte ruce.

Myjte si nohy a každý den si berte čisté a suché ponožky.

Každý den si omyjte obličej, ruce, nohy, podpaží a oblast třísel.

Umyjte se (případně oholte) před spaním. Dáte tak vaší pokožce čas na regeneraci a vytvoření nové ochranné vrstvy.

V některých případech je možné se „vykoupat ve sněhu“. Vezměte sníh do dlaně a očistěte oblasti, kde se nejvíce potíte – podpaží, nohy, oblast třísel. Po této sněhové lázni se osušte jako obvykle.

Pokračujte zde:

Příprava

Zimní oblečení

Bezpečnost

0 ks
Košík 0
0 ks