Turistické boty

Výběr turistických bot

Ideální turistické boty by měly být správně vyšlápnuté před tím, než je obujete na dlouhou túru. Počítejte s tím a boty kupujte vždy s dostatečným předstihem a s ohledem na terén, ve kterém se chcete pohybovat. Rozdílné nároky kladou na obuv – zejména pak její pevnost a konstrukci, procházky lesem nebo túra po horských stezkách. Je velice důležité, aby bota dobře seděla na noze.

Vyzkoušejte několik různých typů, abyste měli jistotu, že jste si vybrali skutečně nejvhodnější model a velikost. Když boty zcela a pevně zašněrujete a postavíte se na rovnou plochu, palce by se ve špičce neměly dotýkat boty. Pata musí zůstat na místě, i když rozšněrujete první 4-5 dírek. Při výběru bot se obvykle řídíme faktory jako je voděodolnost, ochrana před chladem nebo teplem. Navštivte obchod s outdoorovým vybavením se širokou nabídkou a nechejte si poradit od odborníků. Doporučujeme obuv Hanwag, německý výrobce s dlouholetou tradicí výroby turistických bot. Společnost nese jméno po svém zakladateli, Hansi Wagnersovi, a vyrábí kvalitní boty od 20. let minulého století. Ruční výroba bot na míru je již minulostí, dnes se Hanwag soustředí na technicky dokonalé výrobky a úspěšně kombinuje klasické umění výroby obuvi s nejmodernějšími technologiemi. Boty Hanwag jsou spolehlivá volba. Všechny boty ale vyžadují péči, mazání, voskování a důkladné sušení.

Nezapomeňte na vložky do bot. Jsou k dostání v různém provedení a různých typech. Izolují, podporují klenbu nohy a zároveň tlumí nárazy, odvádějí vlhkost od nohou. Boty před túrou dobře „vyšlápněte“. Mnoho prodejců nabízí časově omezenou záruku na vrácení bot – i proto choďte v botách po doma, abyste se získali jistotu, že vybraný model je ten pravý. Více na stránkách www.hanwag.de Ponožky Pro všechno co si chcete navléci na nohy do turistických bot platí základní pravidlo: vždy používejte 2 vrstvy, tj. jedna tenká, těsně padnoucí ponožka a jedna ponožka silnější a porézní. Systém dvou vrstev zajistí, že většina tření probíhá mezi jednotlivými vrstvami a minimalizuje odírání kůže nohy. Boty je dobré mít o něco volnější, aby nedocházelo k omezení krevního oběhu. Ponožky by měly být vlněné nebo ze syntetických materiálů, bavlna pohlcuje vlhkost a není vhodná. Není možné přesně stanovit, kolik párů ponožek musíte mít s sebou, ale počítejte s tím, že je potřeba je často měnit. Vlhké nebo mokré ponožky můžete pověsit na batoh a nechat uschnout. Suché nohy = menší riziko tvorby puchýřů.

Pečujte o své turistické boty

Pro turistiku jsou nohy velmi důležité. Na turistických botách se nedá šetřit a je nezbytné vybrat si skutečně kvalitní boty, které vám padnou. Doporučujeme, abyste se vydali do obchodu s outdoorovým vybavením a požádali o kvalifikovanou pomoc při výběru bot. Vyzkoušejte turistické boty od firmy Hanwag, která nabízí kombinaci klasického umění výroby obuvi a moderních technologií. Aby vám boty vydržely co možná nejdéle a zvládaly náročné podmínky, musíte o ně pečovat. Několik tipů jak se o boty starat naleznete v následujícím textu.

Sušení turistických bot

Turistické boty nikdy nesušte rychle, např. na radiátoru. Postavte je a nechte zvolna uschnout při pokojové teplotě, nejlépe vycpané novinovým papírem. Opatrně i se sušením v blízkosti otevřeného ohně – vyzařované teplo může zničit lepidlo a přesušit kůži.

Čištění turistických bot

Před aplikací ochranných prostředků boty vždy důkladně vyčistěte. Vyšněrujte tkaničky, vyndejte vložky a vysypte kamínky atd., které se zasekly v podrážce. Používejte vlažnou vodu a kartáček. Vnitřek boty je vyrobený z textilie a je také nutné jej vyčistit. Krystalky soli a bakterie, které se v botě „zabydlí“, jsou původci nepříjemného zápachu a snižují prodyšnost obuvi.

Péče o turistické boty

Nejlepším prostředkem na kůži je vosk nebo tuk. Mnoho lidí si myslí, že je v podstatě jedno, co na botu nanesete. Rozdíl však je značný, vosk zůstává na povrchu a vytváří voděodolnou vrstvu, tuk se vsakuje hluboko do kůže, vyplňuje ji a zanechává vláčnou. Ošetřovat musíte i boty s GoreTex membránou. Membrána je vždy na vnitřní straně kůže, tzn. prodyšnost se snižuje, když se kůže namočí.

Vosk je nejlépe nanášet rukou. Krouživými pohyby roztírejte vosk rovnoměrně po povrchu obuvi, vosk se teplem vašich prstů zahřeje a změkne. Naneste tak akorát silnou vrstvu, aby na botě nezůstaly žádné zbytky vosku. Tekutý vosk se nanáší houbičkou nebo hadříkem. Pozor dejte zejména při voskování švů a nezapomeňte na jazyk. Převoskujte i dírky a háčky na tkaničku – vosk zamezí jejich zreznutí. Vezměte prosím na vědomí, že všechny typy kůže po navoskování lehce ztmavnou.

Kůže s broušeným povrchem, která vypadá jako semiš, se nazývá nubuck. Pokud chcete zachovat broušený vzhled, budete potřebovat impregnaci určenou na kůži nubuck nebo semiš. Taková impregnace zvyšuje voděodolnost a odolnost vůči nečistotám, ale nezvlhčí kůži. Chcete-li prodloužit životnost vašich bot, naneste buď vosk nebo tuk.

Gumové boty je potřeba prát mýdlem a vodou. Mýdlo obsahuje glycerin, který pomáhá udržet gumu hladkou a poddajnou. Gumovou obuv můžete ošetřovat i přípravky, které obsahují silikon.

Pokračujte zde:

Balení na výpravy

Výběr tábořiště

Lehký batoh

Váření v přírodě

0 ks
Košík 0
0 ks