S batohem na zádech

Průvodce batohy Fjällräven

Výprava s batohem na zádech patří mezi skvělé zážitky. Pocit volnosti a vědomí, že se můžete vydat kamkoliv chcete a všechno potřebné máte s sebou, je na počátku každého dobrodružství. Nesprávně sbalený batoh může způsobit, že si vaši výpravu užijete méně nebo vůbec, v nejhorším případě může způsobit zranění. Proto je důležité mít alespoň základní informace o tom, jak správně sbalit a nosit batoh.

Lidé a nošení nákladu

Lidé od pradávna nosili na svých zádech různě těžký náklad, přestože se tomu v dnešní sedavé době dá jenom těžko uvěřit. Mnoho lidí je stále překvapeno tím, jak těžký náklad nosí lidé v jiných kulturních oblastech, například na svých hlavách.

To, že lidé v mnoha afrických či asijských zemích nosí náklad na svých hlavách, není náhodou. Člověk může na hlavě unést velmi těžký náklad, ale pouze v případě, že těžiště nákladu se nachází nad pánví i nad osou pohybu páteře. Pokud je těžký náklad umístěn příliš daleko od vaší páteře, osa těžiště se zkroutí a bude vás nutit do záklonu. Abyste zabránili pádu, budete se muset mírně předklonit tak, aby se těžiště opět přesunulo do pozice kolmé k pánvi. Předklon ale vašim zádům vůbec nesvědčí, a v horším případě může dojít i ke zranění.

Promyšlené detaily, které vám nošení nákladu usnadní

Většina batohů Fjällräven má bederní pás, který napomáhá lepšímu rozložení váhy nákladu a kromě páteře zapojuje i pánev. Díky tomu mohou část hmotnosti převzít svaly nohou, což vám umožní nést těžší náklad na delší vzdálenosti, protože lidé mají zpravidla větší sílu v oblasti nohou než v zádech a ramenou. Díky ramenním popruhům a bedernímu pásu můžete rovnoměrně střídat zatížení těchto dvou oblastí. Když vás ramena začnou bolet, povolte ramenní popruhy a nechte svalům vydechnout. Současným utažením bederního pásu zátěž přejde na svaly pánve a nohou. Například u batohu Kajka je možné nastavit šířku ramenních popruhů, což vám umožní rozložit tlak vynakládaný na ramena a nastavit si délku i šířku popruhů tak, aby se vám náklad nesl co nejpohodlněji.

Správně rozložená váha

Po přečtení výše zmíněných informací už jistě víte, že správné sbalení batohu je velmi důležité. Při pěších výpravách by těžké předměty, jako stan, vařič, atd., měly být umístěny co nejblíže vašim zádům a zároveň co nejvýš. Při lyžování, kdy sklon těla není kolmo na plochu, by se těžší předměty měly nacházet co nejblíže zádům a zároveň u dna batohu, což vám usnadní držet při lyžování rovnováhu.

Pokračujte zde:

Výběr batohu

Důležité detaily

Balíme batoh

Batohy a tašky Fjällräven

0 ks
Košík 0
0 ks