Příprava

Přichystejte se na zimní dobrodružství

Hory jsou v zimě úchvatné – studený a čistý vzduch, úžasná příroda a ticho, které v létě nezažijete. Počasí se ale někdy dokáže rychle změnit. Z teplého jara je rázem sněhová bouře a viditelnost se rovná téměř nule. Pokud zvolíte správné vybavení a nezanedbáte přípravu, jednou pro vždy si uchováte v paměti příjemné zážitky z vašich zimních výprav.

Výprava do hor začíná doma. Studování map u stolu v kuchyni a hledání cesty, kterou se vydáte, sestavování seznamu věcí, které je nezbytně nutné vzít s sebou, zkoušení oblečení, rozšlapávání bot a fyzický trénink. Špatná fyzička může slibně vyhlížející výpravu zcela zmařit, proto při plánovaní nezapomeňte vzít svou fyzickou zdatnost v úvahu a buďte realisty. Mnohdy podceňovaný, ale vynikající způsob jak poznat hory, je pobyt na horské boudě nebo soukromé chatě, odkud můžete podnikat jednodenní túry.

Zkontrolujte na mapě cesty, kterými chcete jít, místa, kde chcete nocovat a která chcete vidět. Nezapomeňte si připravit i plán B - alternativní trasu pro případ náhlého zhoršení počasí a/nebo zranění, které vás přinutí výpravu zkrátit. Je snadné na začátku plánovat dlouhé denní trasy, ale už první den se může ukázat nesmírně náročným, nezkušenost pohybu v horách, příliš těžký batoh a další faktory, mají vliv na počet kilometrů, které jste s to urazit. Plánujte proto kratší denní trasy a nechávejte si dostatek prostoru pro odpočinek.

Pamatujte, ze všechno své si nesete s sebou – v batohu na vlastních zadech. Čím lehčí batoh, tím větší potěšení z výpravy. Vyhněte se balení věcí, které "je zkrátka dobré mít po ruce". Toto se netýká stravy - budete potřebovat více energie než doma.

Pokračujte zde:

Zimní oblečení

Bezpečnost

0 ks
Košík 0
0 ks