Praktické tipy pro výpravu do džungle

V džungli si rozhodně nebudete moci stěžovat na nedostatek deště. Počasí a klimatické podmínky bývají pro nezkušeného člověka poněkud tvrdé. Pravděpodobně zakusíte vedro a takovou vlhkost vzduchu, na kterou nejste zvyklí. Tyto typické vlastnosti džungle by vás ale neměli odradit od prožití fantastického dobrodružství. Zde najdete několik praktických tipů jak si užít výpravu do džungle co nejlépe.

Spoléhejte se na zdravý rozum

„Selský rozum“ nám v mnoha situacích poslouží lépe než sto knih, proto na něj spoléhejte. Buďte si vědomi svých možností a limitů, buďte realističtí při zvažování náročnosti vaší výpravy. Vždy někomu řekněte, kam se chystáte a kdy se plánujete vrátit, zvláště pokud zamýšlíte vyrazit sami. Než se vydáte na stezku, ujistěte se, že se stihnete vrátit dříve, než se setmí. Je velmi těžké najít cestu zpět, když je tma jako v ranci. Nezapomeňte, že v džungli se díky masivní přírodní klenbě stmívá rychleji, takže dny se zdají mnohem kratší. Nikdy neopouštějte stezku!

Pijte hodně vody a vyhněte se přehřátí

Nejběžnější nemoci vznikají z nedostatku přijímaných tekutin. Vyčerpání z horka nebo úpal jsou nepříjemnosti, které se mohou rychle změnit ve vážný problém. Nejlepším způsobem, jak jim předejít, je časté pití malého množství vody. Vezměte si s sebou energetické potraviny, které vám rychle dodají sílu, například sušenky. Snažte se vyhnout konzumaci ovoce rostoucího podél cesty. Nepijte vodu z vodních zdrojů bez předchozí úpravy. Dávejte pozor na případné známky nevolnosti či dehydrace u ostatních členů výpravy.

Snažte se vyhnout přímému slunci

Džungle není pravým místem pro opalování. Předpokládáme, že do džungle vyrážíte za tajemstvím přírody, proto se snažte vyhnout přehřátí či spálení pokožky.

Vezměte si dobrý batoh

Tropy jsou oblastí s vysokou vlhkostí vzduchu, což platí mnohem více v období dešťů. Je tedy důležité mít batoh s ochranným potahem proti dešti. Batohy Campus a Cabin to Cabin (C2C) jsou menší, velmi pohodlné batohy s pláštěnkou. Batohy C2C mají navíc prostor pro vak na vodu, který je v horkém a vlhkém prostředí neocenitelnou pomůckou.

Správně se oblečte

Lehké oděvy vyrobené z látky Fjällräven MicroTravel nebo ComfortTravel jsou pohodlné a velmi rychle schnou. Bunda a kalhoty z této látky budou v džungli vašimi věrnými společníky. Velikou předností košil Fjällräven, vyrobených z bambusového vlákna, je rychlé schnutí v případě, že je propotíte nebo zmoknete. Bavlněná trička Fjällräven příjemně chladí a snižují riziko přehřátí. Stačí si sbalit jednu košili a jedno tričko, a máte možnost přizpůsobit svůj oděv aktuálnímu počasí a vašim potřebám. Spoléhejte se na oděvy s dlouhým rukávem, které vás ochrání proti komárům a trnitým rostlinám.

Ideální svrchní vrstvou do deště je pončo, jehož speciální střih umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu a před deštěm ochrání i váš batoh. Před škodlivými vlivy slunce vás ochrání sluneční brýle a klobouk s širokou krempou.

Drobné úpravy pro celkovou spokojenost

Pokud nevěnujete svým papírovým pomůckám zvýšenou pozornost, velmi rychle v džungli zvlhnou a začnou se trhat. Není nutné připomínat, že v takovém stavu vám mapy a knihy budou k ničemu. Abyste mohli mapu používat a zároveň chránit, dejte ji do průhledného obalu na zip, nebo ji před odjezdem obalte fólií. Ujistěte se, že před vlhkem jsou chráněny všechny vaše elektrické přístroje.

Pokud se budete řídit těmito praktickými radami, jistě si své cestování maximálně užijete.

Vítejte v džungli!

Pokračujte zde:

Jak se chovat v džungli

Cestování obecně

Tipy do džungle

Tipy pro safari výpravu

0 ks
Košík 0
0 ks