Peří nebo umělé vlákno?

Dva druhy spacáků

Péřový spacák byl dlouhá léta jedinou dostupnou možností pro přespání v přírodě. Od té doby se ale mnohé změnilo. Vylepšené umělé vlákno, obzvláště po uvedení spacáků Supreme Microloft od Fjällräven, se stalo rovnocenným konkurentem péřových spacáků. Obě metody izolace mají své nesporné výhody: lehký péřový spacák vám zajistí perfektní izolaci a v batohu vám zabere minimum místa, protože se dá skvěle stlačit. Spacák z umělého vlákna je levnější a odolnější vůči vlhkosti.

Péřové spacáky

Péřové spacáky jsou velmi teplé, pohodlné a udržují stabilní teplotu. To znamená, že péřový spacák vás hřeje v chladném počasí a příjemně chladí v horku. Největší výhodou péřových spacáků je jejich nízká hmotnost a lepší poměr hmotnosti a výhřevnosti než spacáky z umělého vlákna, nemluvě o jejich vyšší životnosti. Navíc se péřový spacák dá skvěle stlačit do malé roličky a zabere vám tak v batohu méně místa.

Péřové spacáky se klasifikují podle CUIN, tedy toho, kolik kubických centimetrů pokryje jedna unce výplňového materiálu. Tento údaj bychom mohli česky popsat jako „naplnitelnost“. Čím vyšší je tento údaj, tím lepší izolaci spacák poskytuje. Péřový spacák s vysokým údajem „naplnitelnosti“ je lehčí a dá se stlačit lépe než péřový spacák stejné váhy, ale vyrobený z méně kvalitního materiálu. Naplnitelnost 400-450 se považuje za střední, 500-550 za dobrou kvalitu. Údaj 550-750 naznačuje velmi dobrou, a 750+ nadstandardní kvalitu.

Nevýhodou péřového spacáku v porovnání s umělým vláknem je jeho náchylnost ke zvlhnutí a následnému zhoršení izolačních vlastností spacáku. Proto je nutné udržovat péřový spacák suchý. Pokud spacák přece jenom zvlhne, poměrně dlouho schne.

Další stinnou stránkou péřového spacáku je jeho vyšší cena. Nicméně pořídit si kvalitní spacák je investice, která se vám vyplatí, protože dobrý spacák vám vydrží dlouhá léta. Pokud se o něj budete dobře starat, péřový spacák vám vydrží 10-15 let.

Spacáky z umělého vlákna – Supreme Micro Loft

Umělá vlákna materiálu Supreme Micro Loft byla vyvinuta v úzké spolupráci s Fjällräven a patří mezi nejlepší syntetická vlákna na světě. Jsou kombinací tenkých a silnějších vláken s příměsí silikonu, které naplní spacák izolační vrstvou vzduchu. Tento princip je podobný u péřových spacáků. Díky své schopnosti zachovávat svůj tvar i po mnohaletém užívání jsou umělá vlákna skvělou alternativou k péřovým spacákům. V porovnání s nimi ale umělá vlákna lépe odolávají vlhkosti a rychleji obnovují své termoregulační vlastnosti v případě, že přijdou do styku s vodou.

V porovnání s péřovými spacáky je u spacáků z umělého vlákna nevýhodou jejich větší objem a hmotnost.

Pokračujte zde:

Jak si vybrat spacák

Vy a Váš spacák

Spací pytle Fjällräven

0 ks
Košík 0
0 ks