Jak se chovat v džungli

Ztraceni v džungli?

Řekněme, že jste se ztratili v džungli u přístřešku plného jídla a vody. Může to znít lákavě, ale přesto se domníváme, že většina z vás nemá v úmyslu žít jako Mauglí z Knihy džunglí. Neprostupná džungle velice snižuje pravděpodobnost, že vás někdo najde, proto se budete muset na cestu za záchranou vydat sami. Zde je několik tipů.

Dlouhé rukávy při pronikání vegetací

Po doplnění zásob jídla, vody a ostatního vybavení začněte tím, že si obléknete dlouhé kalhoty a rukávy. Může se to zdát divné, protože okolní vzduch bude pravděpodobně horký a vlhký. Pokud jste v džungli již někdy byli, víte, že podrost bývá trnitý a neprostupný. Dlouhé rukávy a nohavice vás alespoň částečně ochrání před škrábanci, a tím sníží riziko infekce.

Pokud máte mačetu, váš postup bude snazší. Prosekejte si cestu pouze pro sebe, nepotřebujete vytvořit novou stezku. Pokud nemáte mačetu, zkuste najít dlouhou rovnou větev, která vám může sloužit jako hůl. S její pomocí můžete z cesty jemně odstranit pavouky a hady.

Práce očí v džungli

Své oči směřujte před sebe a snažte se najít příhodnou skulinu v podrostu, kudy byste mohli projít. Zároveň se dívejte, kam šlapete. Tímto způsobem oči hodně namáháte a je potřeba trochu cviku, než se tento proces zautomatizuje. Snažte se dívat „skrze“ džungli a najít co nejpřímější cestu podrostem. Zároveň se dívejte pod nohy, kde může být skryta dlouho nepoužívaná stezka, popřípadě se tak vyhnete šlápnutí na hada či jiného živočicha.

Abyste se vyhnuli chození v kruhu, zvolte si orientační bod asi 50 metrů vzdálený. Jakmile k němu dojdete, ohlédněte se a najděte výchozí bod. Potom se k němu postavte zády a zvolte si další orientační bod tak, abyste postupovali co nejrovněji. Postupujte pomalu a naslouchejte zvukům kolem vás. To vám pomůže vyhnout se divokým zvířatům.

S pomocí těchto rad a s trochou štěstí vše dobře dopadne a vy budete mít o jednu napínavou historku víc.

Sběr vody pomocí listů rostlin

Vzhledem k tomu, že džungle je oblast s vysokou vlhkostí, je sběr dešťové vody mnohem jednodušší než v jiných vegetačních zónách. Pokud jste v deštném pralese, jistě si všimnete, že listy přízemních rostlin jsou mnohem větší než u rostlin mírného pásu. Důvodem je omezené množství slunečních paprsků, které se k nim dostane. Veliké listy mají lepší podmínky pro vstřebání slunečního světla, které je pro život rostlin nezbytné. Takto rozměrné listy vám dobře poslouží při sběru rosy a dešťové vody.

Pokud s sebou máte nádobu na vodu, jednoduše večer nastavte list tak, aby zachycené voda stékala do nádoby. Do rána máte zásobu čerstvé vody. Pokud s sebou máte pončo, připevněte jej čtyřmi konci ke stromům. Tím vytvoříte vak, ve kterém se bude voda zachytávat. Je možné, že dešťová voda bude mít poněkud zvláštní chuť. Je to z toho důvodu, že dešťová voda postrádá některé látky, které můžete najít v podzemní nebo tekoucí vodě.

Dalším tipem pro sběr vody je obalit zelené listy průhledným plastovým sáčkem. Voda se tak bude rychleji vypařovat a kondenzovat v sáčku. Stejný proces nastane i v případě, když do průhledného sáčku umístíme kus odříznuté zelené rostliny.

Následování zvířat k vodnímu zdroji

Mnohem lepší než sběr dešťové vody je zdroj tekoucí pitné vody. Jelikož i zvířata potřebují v pravidelných intervalech vodu, mohou se stát při jejím hledání vašimi průvodci. Na která zvířata se zaměřit?

Predátoři nebývají dobrým ukazatelem vodního zdroje. Získávají mnoho tekutin z ulovené potravy, takže mohou bez vody vydržet poměrně dlouho. Dobrými průvodci jsou býložravci, kteří se nikdy nevzdalují daleko od vodního zdroje.

Dalším spojencem na cestě za vodou mohou být ptáci. Nedůvěřujte vodním ptákům, kteří bez přestávky létají dlouhé vzdálenosti. Holuby, pěnkavy a další drobní ptáci sběrači jsou vodě vždy nablízku. Pít létají většinou za soumraku a rozbřesku. Pokud se letí napít, létají přímo a nízko nad zemí. Když letí od vodního zdroje, většinou létají ze stromu na strom a často odpočívají. Dravci, podobně jako ostatní predátoři, přijímají tekutiny z ulovené potravy a tím pádem vám neposlouží jako dobří průvodci při honbě za vodou. Stezky v džungli vyšlapané lidmi vás také obvykle dovedou k vodě.

Pokud přijdete k potoku, nepijte z něj vodu okamžitě. Voda může obsahovat parazity, kteří mohou výrazně ohrozit vaše zdraví. Vodu před požitím upravte pomocí čistících tablet nebo převařením po dobu alespoň 10 minut. Proto s sebou na výpravu do džungle nikdy nezapomeňte vzít čistící tablety a nádobu na vodu.

Pokud najdete vodní zdroj, ve kterém je voda bahnitá, vykopejte v písčité půdě díru vzdálenou asi tak metr od břehu. Díra se brzy naplní vodou, která bude díky písku čistší. Přesto vodu před pitím převařte po dobu nejméně 10 minut.

 

 

Pokračujte zde:

Jak se chovat v džungli

Cestování obecně

Tipy do džungle

Tipy pro safari výpravu

0 ks
Košík 0
0 ks