Jak se chovat na savaně

Pět nejběžnějších chyb

Pokud jste na safari, jistě se nemůžete dočkat, až spatříte členy „Velké pětky“, jimiž jsou slon, buvol, leopard, lev a nosorožec. Abyste si vaše dobrodružství skutečně užili, je nutné vyvarovat se několika chyb, které mohou vaši dovolenou snů pořádně znepříjemnit. Na následujících řádcích jsme shromáždili pět nejčastějších chyb, které podle našeho názoru lidé na safari dělají:

1. Móda

Není dobrý nápad sbalit si na safari barevné oblečení podle posledních módních trendů. Barevné oblečení je atraktivní pro hmyz, který je na něm poměrně špatně viditelný, na rozdíl od nečistot. Mnohem lepší volbou jsou neutrální barvy země, jako khaki, hnědá nebo olivová. Takové oblečení nabízí naše sekce Travel Fjällräven.

2. Počasí

Nezapomeňte si přibalit teplejší oblečení. Během dne sice slunce žhne, ale po jeho západu teplota rychle klesá. Pokud nemáte nic teplého na sebe, můžete to odnést nachlazením. Pro večery v savaně je skvělou volbou fleecová bunda, která vás zahřeje a moc příjemně se nosí. Alternativou může být naše bunda Safari Jacket.

3. Ochrana proti UV záření

Zapomenout doma ochranu hlavy proti slunci je cestou k pořádnému úžehu. Safari čepice či klobouk je základní ochrannou pomůckou proti ostrému africkému slunci. Nejezděte na safari bez pokrývky hlavy!

4. Zavazadla

Nebalte polovinu svého šatníku. Tři kvalitní košile vám bohatě stačí. Košile Fjällräven, vyrobené z bambusového vlákna nebo z látky MicroTravel (MT) se na safari skvěle hodí. K tomu dva páry kalhot s funcí „zip-off“, díky kterým máte kraťasy a dlouhé kalhoty v jednom. Dále přibalte jednu fleecovou a jednu safari bundu či vestu s kapsami, do kterých se vejde spousta potřebných maličkostí. Je zbytečné trápit se s nošením velkého a těžkého zavazadla jenom proto, že jste si sbalili všechny trička a kalhoty.

5. Boty

Nepotřebujete robustní turistické boty. Pokud neplánujete pěší safari, skvěle si vystačíte s lehkými sportovními botami.

Největší nebezpečí savany

Mnoho lidí cestuje do Afriky s cílem spatřit „Velkou pětku“: slona afrického, lva, buvola, leoparda a nosorožce. Riziko, že budete jedním z těchto zvířat napadeni, je minimální. Pět největších nebezpečí savany jsou ve skutečnosti: komár přenášející malárii, moucha tse-tse, UV záření, dehydratace a otrava z jídla. V nejhorším případě může být ohrožen i váš život, což jistě nechcete na výpravě riskovat.

Látka MT vás ochrání proti UV záření. Více se o jejích vlastnostech a funkcích dozvíte zde.

Safari je skvělý způsob, jak poznat život zvířat v jejich přirozeném prostředí. Zřejmě tou poslední věcí, kterou chcete, je, aby se vám v půlce výpravy udělalo zle. Na následujících řádcích najdete několik tipů, jak se vyhnout nebezpečí.

Nebezpečné sluneční paprsky

Naše látka MicroTravel (MT) vás chrání proti UV paprskům alfa i beta. Také je účinná proti spálení a úpalu. Navíc je MT vysoce prodyšná a má velmi nízkou hmotnost. Pokud máte na sobě bundu a kalhoty z látky MT, můžete si být jisti, že vaše ochrana před vlivy slunce je perfektní.

V tropických oblastech je slunce mimořádně silné. Proto byste měli vždy používat ochranný krém a nosit pokrývku hlavy, například klobouk South Rim II od Fjällräven.

Přenašeči nemocí

Malárie, kterou přenáší komár rodu Anopheles, je jednou z nejběžnějších nemocí tropické a subsaharské Afriky. Malárie může být smrtelná, pokud se vám včas nedostane lékařského ošetření. Takovému riziku se jistě při svém putování chcete vyhnout, a proto je nutné nepodceňovat prevenci. Kromě antimalarik a silných repelentů je velice účinné nosit oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy. Nové cestovatelské bundy Kenya a Zambia od Fjällräven jsou navrženy tak, aby vás proti komářímu kousnutí maximálně ochránily. Většina oblečení řady Travel je vyrobena z naší vlastní látky MicroTravel (MT).

MT je směsí bavlny a micropolyamidu. Stojací límec jednak chrání váš krk proti slunci, ale také zamezuje komárům dostat se pod vaši bundu. Spolu s chytrým řešením kapes činí tyto funkce bundy Fjällräven vašimi věrnými společníky na cestách.

Balte s rozvahou

Při celodenním pobytu ve vedru pod spalujícím sluncem je jedním z dalších nebezpečí dehydratace. Je dobré vždy mít u sebe praktickou, robustní tašku (třeba Vintage Shoulder Bag od Fjällräven) s dostatečnou zásobou pitné vody, jídla a léků. Kam se vlastně ztrácí voda, kterou vypijeme? Většinu tekutin naše tělo vyloučí v podobě potu, který se vsákne do oblečení. Pokud jste zvolili oděvy z látky MT, vlhké oblečení vám rozhodně nehrozí. Díky příměsi micropolyamidu schne MT třikrát rychleji než bavlna. Oblečení z látky MT je téměř nemačkavé a proto je ideální volbou pro výpravu do oblastí teplého klimatu.

Důvěřujte vybavení MicroTravel

S tím správným vybavením a trochou znalostí se můžete vyhnout všem pěti nebezpečím Afriky. Kolekce Travel Fjällräven vám nabízí spolehlivé oblečení a vybavení, díky kterému si budete moci užít vaše cestovatelské dobrodružství bez starostí.

Pokračujte zde:

Zvolte správné oblečení

Cestování obecně

Tipy do džungle

Tipy pro safari výpravu

0 ks
Košík 0
0 ks