Historie Fjällräven

Zakladatel Åke Nordin

Åke Nordin, světová legenda outdoorových aktivit a jeden z nejvýznamnějších  švédských inovátorů a podnikatelů, ještě jako chlapec vymyslel svůj vlastní batoh s vnějším rámem a ve svých 24 letech se rozhodl založit firmu Fjällräven.  Toto rozhodnutí  se stalo jeho životní náplní. Představoval světu přelomové outdoorové  vybavení  a utvářel skandinávský styl pobytu v přírodě. Fjällräven byl od základů vybudován v Örnsköldsviku a stal se ikonou na celém světě.

V pouhých 14-ti letech vytvořil  outdorové vybavení, které prodal pracujícím lidem, se kterými se setkal při svých výletech do hor. Svou firmu Fjällräven založil v roce 1960 po dokončení výsadkářského výcviku v Karlsborgu  v roce 1956/57.  Åkeho silný podnikateský duch spolu s pevným a cílevědomým přístupem, neotřesitelným přesvědčením a s vyjímečně lehkými produkty způsobily, že se firma vybudovaná od základů v městečku Örnsköldsvik velmi rychle rozrostla. 

Díky Åkeho průkopnickým novinkám jako byl hliníkový rám na batohy nebo první dvouplášťový stan, si Fjällräven brzy vybudoval silnou pozici na outdoorovém trhu. Fjällräven a jeho výrobky jsou pro mnoho lidí symbolem a značkou outdoorového vybavení a každodenního života. 

Historie G-1000

V roce 1960 nebylo outdoorové oblečení tak funkční jako dnes.  To se stalo velmi zřejmé v průběhu skandinávské expedice do Grónska v roce 1966 (během které Fjällräven testoval své nové revoluční tepelné stany).  Po diskuzích s členy expedice si Ake Nordin, zakladatel Fjällräven, začal hrát s myšlenkou na výrobu bundy a kalhot pro pobyt v přírodě.

Ake ušil bundu z materiálu, který se původně ukázal jako příliš těžký pro výrobu jeho stanu – a tak se zrodil první oděv Fjällräven. Zkusil tuto bundu na trek do hor a měl pocit, že má přesně ty vlastnosti, které mu u outdoorového oblečení chyběly. Jediná věc, která potřebovala zlepšení, byla schopnost odpuzovat vlhkost. Ake si vzpomněl na dobu, kterou jako dítě strávil s kamarády na skokanském můstku v jeho rodném městě Örnsköldsvik. Tenkrát si kromě lyží začali voskovat i zadní část kalhot, aby zabránili prosakování vlhkosti.

Ake experimentoval se směsí včelího vosku a parafínu, který zapouštěl do látky pomocí fénu jeho manželky. A ono to fungovalo – vosk učinil bundu odolnou vůči vodě, větru a dodal jí ještě větší celkovou odolnost.

G jako Grónsko

Tato nová látka, která se stala jednou z nejodolnějších v oblasti outdooru, byla pojmenována G-1000. G – samozřejmě jako Grónsko. Vosk dostal název Greenland Wax (grónský vosk). Bunda byla představena v roce 1968 jako Greenland Jacket (grónská bunda) a stala se oblíbenou součásti mnoha outdoorových šatníků.

Od svého založení prokázala G-1000 svou všestrannost a sílu při nespočtu dobrodružství a výprav po celém světě. A Fjällräven i nadále rozvíjí tuto tkaninu. V současné době existuje několik variací G-1000 – Original, Silent, Lite a Eco.

 

0 ks
Košík 0
0 ks