Balíme batoh

Batohy Fjällräven

Může to chvíli trvat, než se seznámíte se svým batohem tak, aby vám po sbalení nic nechybělo, a zároveň batoh nebyl příliš těžký. Snažte se balit těžší věci tak, aby byly blízko zádům a co nejvýše – tak dosáhnete lepší stability a nebudete tolik namáhat vaše záda. Pokud musíte některé věci připevnit vně batohu, přichyťte je napevno provázkem či gumou, nenechávejte je volně houpat. Abyste se ve svém batohu vyznali, sbalte si jeho obsah do různě barevných tašek. Nenechávejte uvnitř batohu prázdný prostor, balte natěsno. Poté utáhněte stahovací šňůrku a popruhy vedoucí k otvoru batohu tak, aby se obsah batohu nemohl při chůzi hýbat.

Balit začněte odspoda. Na dno dejte spací pytel. Stan můžete rozdělit na dvě části: tyče připevněte vně batohu a samotný stan umístěte do horní části zad. Další možností je sbalit celý stan do batohu. Na dno batohu ke spacáku sbalte oblečení, potom jídlo a věci na vaření. Předměty, které často používáte, nebo k nim potřebujete mít rychlý přístup, umístěte do vnějších kapes nebo vrchního víka.

- Doporučujeme bez ohledu na náročnost túry sbalit ty nejtěžší předměty co nejblíže vašim zádům, do polohy mezi lopatky. Tato rada se týká všech konstrukcí batohů.

- Pokud víte, že vás čeká náročný celodenní pochod, měli byste se snažit umístit těžiště vašeho nákladu co nejvýše nad boky. Jinými slovy, na dno batohu umístěte lehké věci, těžší výš.

- Pokud víte, že půjdete nerovným terénem, je dobré umístit těžiště nákladu níž pro lepší stabilitu – těžší věci tedy umístěte do spodní části batohu.

Snadno dostupné předměty ve svrchních kapsách

Zatímco prostor uvnitř batohu vám zabírají těžké a objemné předměty, je nutné nějakým způsobem sbalit i menší, ale důležité věci. K některým předmětům je dobré mít rychlý přístup, i když je nikdy nemusíte použít, např. mapa, kompas, sluneční brýle, repelent, baterka, lékárnička, pláštěnka, láhev na pití, fotoaparát, sušenky. Tyto předměty vždy balte do vnějších kapes, nebo horního víka, pokud možno vždy na stejné místo, abyste je mohli příště opět snadno najít.

Součástí plánování výpravy je i úvaha nad tím, co si vzít s sebou do batohu. Před dlouhou výpravou je dobré napsat si seznam všech potřebných věcí a cvičně si je sbalit pár dní předem. Když se datum odjezdu přiblíží, naposledy zkontrolujte, že vám nic nechybí a vše správně funguje. Seznam věcí, které si obvykle balíme na dlouhou výpravu, najdete na následujících řádcích.

V případě, že dva lidé sdílejí stan a vybavení na vaření, vám bude stačit batoh o objemu 65-75 litrů. Následující seznam je určen pro letní pětidenní horskou túru, tedy ideální pro účast na akci Fjällräven Classic. Více informací o tom, co vám na Fjällräven Classic nesmí chybět, najdete zde.

Pro dobrý spánek

Spací pytel určený do -5°C

Podložka na spaní (karimatka)

Stan pro dvě osoby (kamarád vezme stan, vy zase věci na vaření)

Jídlo a pití

Malý vařič, palivo a campingové nádobí. Zápalky/zapalovač a utěrka.

Miska, hrnek a dvě lžíce (jedna rezervní)

Malá, lehká láhev na vodu (cca 0.5 litru)

Podle délky výpravy příslušné množství jídla (více informací o tom, kolik jídla si vzít s sebou, najdete zde)

Sladkosti pro rychlý přísun energie, káva/čaj

Hygiena

Malý nůž, nůžky

Toaletní taška se základním vybavením (kartáček na zuby, pasta, mýdlo, atd.)

Malý ručník

Bezpečnost a orientace

Mapa a kompas

Lékárnička obsahující klasické náplasti a náplasti na puchýře

Malá LED čelovka, nové baterie

Sluneční brýle

Co si vzít za oblečení

Jedny spodky

Tři páry ponožek

Jeden až dva páry spodního prádla

Sandály nebo sportovní obuv (na noc)

čepice a rukavice (pletenou čepici na spaní)

Baseballovou čepici nebo sluneční clonu

Pláštěnku, bundu do deště s kapucí a kalhoty (ideální Hydratic nebo s Gore-Tex membránou))

Teplý vlněný oděv nebo oděv s podšívkou, s péřovou nebo syntetickými výplní. Pokud víte, že se ochladí, přibalte ještě jednu vrstvu.

Nepromokavý povlak na baťoh

Oblečení do batohu

Jedna souprava spodního prádla

Tři páry ponožek

Jeden nebo dva páry spodních kalhot

Sandály/botasky (na večer)

Čepice a rukavice (pletená čepice, ve které se dá spát)

Kšiltovka/šátek proti slunci

Pláštěnka, oblečení do deště - nepromokavá nebo voděodolná svrchní bunda s kapucí a kalhoty (ideální jsou oděvy s membránou Hydratic)

Teplé fleecové nebo prošívané oblečení. Pokud hůře snášíte studené počasí, raději přibalte ještě jednu vrstvu oblečení.

Oblečení na sebe

Na sebe si oblečte spodní prádlo, sportovní kalhoty (ideálně variantu “zip-off” s odepínatelnými nohavicemi), dále základní vrstvu (košile/tričko), ponožky a boty. Pokud je chladné počasí, oblečte si teplou fleecovou mikinu. Pokud fouká silný vítr, oblečte si svrchní bundu. V případě kombinace větru a deště si oblečte voděodolné oblečení a pláštěnku.

Plánujete kratší, ale rychlou výpravu? Například třídenní rybaření v rámci Fjällräven Classic? Pak s sebou nemusíte brát příliš těžký batoh. Princip balení je stejný jako u klasického balení, ale je nutné odstranit ze seznamu vše, co není bezpodmínečně nutné. Stan, spacák a vařič budou nejtěžší položky, na kterých se dá ušetřit pár set gramů. Pro krátkou letní výpravu si můžete například vzít tenčí spacák, který nebude tak teplý, ale bude vážit méně.

Vyberte si lehký spacák vyrobený z prachového peří namísto z umělého vlákna. Do -5°C se v něm stále budete cítit v teple.

Zvolte lehký stan. Pokud se domluvíte s dalšími lidmi na sdílení stanu, můžete se v nošení stanu střídat.

Vezměte si pouze suché potraviny – čerstvé váží mnohem víc

Zvolte malý a lehký plynový vařič, který můžete našroubovat přímo na plynovou bombu, a lehký kastrůlek. Nezapomeňte na pokličku/víko – zkracuje dobu varu téměř na polovinu

Do deště si nemusíte balit tři vrstvy robustního oblečení, stačí jedny nepromokavé kalhoty a bunda s kapucí (doporučujeme oblečení s membránou Hydratic)

Karimatka je sice objemnější než nafukovací podložka, ale rozhodně lehčí.

A hlavně, nezapomeňte si pořádně užít krásu přírody kolem vás!

Pokračujte zde:

S batohem na zádech

Výběr batohu

Důležité detaily

Batohy a tašky Fjällräven

0 ks
Košík 0
0 ks